Belirli kaynaklara göre kebap, Arap kökenine dayanan ve et yemeklerine verilen genel bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Kebabın, Orta Doğu gibi yerlerde çok eski ve geçmiş bir tarihi olduğu bilinse de Türkler tarafından yaygın hale getirilmiş ve tarihi Anadolu’da Adana’ya taşımıştır. Anadolu topraklarında kebabın anavatanın Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz olduğu bilinmektedir.

Bu kültürle yoğrulan, nesilden nesile aktarılan ve bugüne gelen tarihi ile kebap kültürünün en iyi temsili ise Kırmızı Ocakbaşı Restoran.

Kırmızı Ocakbaşı, Urla restaurantları hatta İzmir restaurantları arasında en çok tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor. Bir ocakbaşı restauranttan beklentilerin ötesine geçiyor. Lezzetinden atmosferine kadar her bir ayrıntı sizler için düşünülmüş bir mekan..

Kırmızı Ocakbaşı, Kırmızı menüsünde yer alan lezzetleri şıklık ve kalitesiyle taçlandırıyor. Her menüsü müşterilerine özel olarak hazırlanıyor, emek ve sevgiyle harmanlanıyor. Özellikle Adana kebabı ustası Adanalı, lezzeti Adanalı olmasına rağmen Urla en iyi restaurantlar arasında lezzeti sizlere sunuyor. Kebapları birbirinden enfes, mezeleri ise eşsiz. Özellikle mezelerimizden Hibeş, Antakyalı İzmir Ocakbaşı olarak sadece Kırmızı Ocakbaşı’ nda tadılabiliyor.

Urla alkollü mekanlar ve İzmir alkollü mekanlar arasında rahatlığı, güveni ve hizmet kalitesiyle tercih ediliyor. Ayrıca Kırmızı Ocakbaşı, sadece Urla kebapçı değil İzmir’ de ailenizle birlikte keyifli zaman geçirebileceğiniz hijyenden ve güler yüzlü hizmetinden ödün vermeyen şık bir mekân.

Sizleri düşündük… Sadece damak tadınız için değil, keyifle birlikte zaman geçirebileceğiniz bir mekân ile sizlerin hizmetinizdeyiz.

Rezervasyon için bize ulaşabilirsiniz.